Sağlık

Adet Gününde Gecikme Hamilelikle Bağlantılı mıdır?

Adetiniz zamanında gelmediyse ve aradan birkaç gün geçmişse hamile olup olmadığınız yönünde endişelenmeniz normaldir. Bu yazımızda adet sıklığı ve adetlerin meydana gelme periyotlarıyla ilgili konuşacağız.

Adet Gecikmesi Hamilelik Belirtisi midir?

Genellikle adet günlerinde yaşanan birkaç gün hatta bir haftalık gecikmeler normal karşılanır. Bu durum, hamileliğin tam olarak tespit edilebilmesi için oldukça yetersizdir. Kimi zaman bazı insanlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak o ay adet yaşanmayadabilir. Adetin meydana gelmemesi yalnızca hamileliğin belirtisi değildir. Buna dikkat etmeniz sizin boşuna panik veya sevinç içerisinde olmamanızı sağlar. Bazı enfeksiyon sıkıntılarının veya başka sebeplerin adet gününde gecikme yaşattığı görülmüştür. Kullandığınız ilaçlar dahi bu düzeni etkileyebilir.

Hamileliğin kesin olarak öğrenilebilmesi için doktor kontrolü şarttır. Hamilelik testlerinin de zaman zaman yanlış sonuçlar verebileceğini unutmayın. Bu bakımdan kadınların temkinli yaklaşması ve adetin o ay gerçekleşmemesi durumunda en yakın zamanda bir doktora muayene olması gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu