Sağlık

Çay İçmek Demir Eksikliğine Neden Olabilir

Ülkemizde tüketilen çay miktarının dünya sıralamasında zirveye oynadığı düşünülürse, çayın bizde ayrı bir yeri olduğunu söyleyebiliriz. Doğudan batıya güneyden kuzeye herkesin çay tüketimini gerçekleştirdiği bir coğrafyada haliyle çayın bazen fazla kullanılma durumu meydana gelebiliyor. Çayın sürekli olarak tüketilip, kullanma seviyesinin abartılı bir duruma gelmesi halinde ne gibi zararlar sağlayacağından bahsettik.

Çay Tüketimi Demir Eksikliği Yapar mı?

Çayı fazla tüketen kişilerde demir emilimi az olacaktır. Emilim az olduğundan ötürü vücudunuzda demir eksikliği ortaya çıkabilir. Bunun için çayı günde birkaç bardak ile sınırlı tutmanız sağlığınız açısından önemlidir. Eğer çok ciddi bir sağlık sıkıntınız var ise doktorunuz çay tüketimini tamamen yasaklayabilir.

Çay Uykuyu Kaçırıyor

Eğer uyumak üzereyken çay içerseniz uykuya dalma sürenizde artış yaşanabilir. İçerisinde az da olsa kafein bulunduğunu unutmayın. Kafein kişiyi zinde kıldığı için akşamları uyumadan önce çay tüketmemeniz doğru olacaktır. Çayın bilinen pek fazla zararı bulunmamaktadır. Ancak her şeyin fazlasının muhakkak bir şekilde bünyeye zarar verebileceğini unutmayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu