Sağlık

Diş Dolgunuz Düştüyse Vakit Kaybetmeyin!

Dişlerde meydana gelen çürüklerin vazgeçilmez çözüm yöntemi olan dolgular, kimi zaman çeşitli sebeplerden ötürü diş ile olan bağlantısını yitirebiliyor. Düşen dolgular için neler yapılmalı, nasıl bir önlem alınmalıdır? Dişimizi kaybetmemek ve gün içerisinde besinleri canımız yanmadan tüketebilmemiz için diş dolgusu şarttır. Eğer ki dişlerinizde çürük var ise diş dolgusunun yaptırılması gerekiyor. Aksi takdirde ne yediğiniz yemekten keyif alırsınız ne de diş çürüğünün artmasını engelleyebilirsiniz.

Diş Dolgusu Düşerse Ne Yapılmalı?

Yapılacak ilk iş diş doktoruna giderek yeni bir dolgu yaptırmak olacaktır. Ancak gece vakti diş dolgunuz düştüyse veya o an dişçiye gidemeyecek durumdaysanız geçici olarak ağrıyı hafifletmek adına bazı işlemler yapabilirsiniz. Karanfil çiğnemek ve diş çürüğünün olduğu yere sarımsak koymak işe yarayabilir. Dişinizi geçici olarak uyuşturabilecek bu besinler sayesinde diş doktoruna gidene kadar ki süreci olabildiğine az ağrılı geçirebilmeniz mümkün.

Soğuk ve Sıcak Besinlerden Uzak Durun

Diş dolgusu yaptırana kadar dişinizin hassasiyetini arttırabilecek ve ağrı yapabilecek besinlerden uzak durmanız gerekiyor. Çok sıcak ve çok soğuk olan besinleri bu yüzden tüketmemelisiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu