Yaşam

Etkili İletişim Kurarken Sesiniz Kadar Gözünüz de Önemli!

İletişim kurarken jest ve mimikler kadar gözlerinizi de kullanıyor musunuz? İnsanların sizi daha iyi dinlemesi ve söylediklerinize değer vermesi adına kullanabileceğiniz pek çok yöntem bulunmakta. Bunlar arasında en etkililerden biri ise şüphesiz göz kontağıdır.

Gözünüzün İletişimde Önemi

Bir arkadaşınızla veya herhangi biriyle konuşurken gözlerinin içine bakmanız ne kadar ciddi ve iddialı olduğunuzu gösterir. Karşınızdaki insanın sizi daha iyi dinleyebilmesi adına göz kontağını kurmayı unutmayın. Ancak kuracağınız göz kontağı, sürekli olarak yapılmamalıdır. Nadir de olsa farklı taraflara bakarak ve kimi zaman başka noktalara bakarak kişinin dikkatini iyice üzerinizde toplayabilirsiniz.

Göz Kontağı Psikolojik Olarak Etkiliyor

Kişinin üzerinde kuracağınız baskı ve varlığınızı daha fazla hissettirme konusunda iletişimde gözünüzü kullanmanız sizin avantajınıza olacaktır. Özellikle iş toplantıları ve çeşitli iş görüşmeleri esnasında bunun size fayda sağlayacağını söyleyebiliriz.

Konuşurken jest ve mimiklerinizi de belirli ölçülerde kullanmanız yine aynı şekilde karşınızdaki insanı etkilemek için oldukça önemlidir. Günümüzde pek çok insan bu detayları atlamaktadır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu