Sağlık

Fıtık Ameliyatı Sonrası Beslenme ve Spor

Kasık fıtığı ameliyatı sonrasında hastaların nelere dikkat edilmesi gerektiği soruluyor. Bu rahatsızlıktan kurtulmak için iki farklı ameliyat türünden birini olmanız gerekiyor. Açık ve kapalı ameliyattan sonra bir süre herhangi bir gıda alımı yapılmamaktadır. Aradan geçen birkaç saatin ardından sıvı alımına başlayabilirsiniz. Sonra zaman içerisinde gıda alımına da izin verilmektedir. Doktor kontrolünde gerçekleşen bu adımlar da kendiniz hareket etmemeniz gerekiyor.

Fıtık Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fıtık ameliyatı olan kişilerin mutlaka yürürken oldukça yavaş ve temkinli hareket etmeleri lazım. Merdivenleri çıkarken ikişer basamak değil tek basamak şeklinde adım atmalısınız. Bununla beraber herhangi bir spor aktivitesi gerçekleştirmemeniz gerekiyor. Vücudunuza yerleştirilen yamaya ve bünyenize bağlı olarak yamanın vücuda uyum sağlaması birkaç ayı bulmaktadır. Ani hareketten kaçınarak bol bol uzanmalı ve ara sıra yürüyüş yapmalısınız. Yapacağınız yürüyüşler iyileşme sürenizi hızlandıracaktır.

Ameliyattan sonra bir süre sigara ve alkol tüketmemeniz sizin lehinize olur. Vücuttaki onarımı sağlamak adına bu tarz zararlı ve bağımlılık yapan ürünlerden uzak durulması iyi olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu