Yaşam

Oyun Oynamak Zeka Gelişimine Katkı Sunar mı?

Teknoloji çağında çocuklarımız, akranlarımız ve bizler sürekli olarak oyunlarla vakit geçiriyoruz. Özellikle de pandeminin başlamasıyla evde geçirilen vakit arttı ve insanlar zaman geçirebilmek adına oyunlarla daha fazla ilgileniyor. Küçüklükten itibaren oyun oynamanın kişinin zekasına katkı sağladığı yönünde pek çok iddia var. Peki bu iddialar doğru mu?

Oyun Oynamak Zekayı Arttırır mı?

Oyun oynamak özellikle küçük çocuklar için zeka seviyesini arttırıcı niteliktedir. Beynin çözüm üretmesi ve oyundaki durumlarla mücadele etmesi nedeniyle çocuklar günlük hayatta karşılaşılacak problemleri kısa sürede halletme becerisini kazanabilir. Bununla beraber her gün saatlerce oyun oynamanın bazı zararları da ortaya çıkmaktadır.

Fazla Oyun Oynamak Kişiyi Asosyal Yapabilir

Normalden fazla oyun oynayan ve bunu sürekli olarak tekrarlayan kişilerde zaman içerisinde topluma karışma ve kalabalık içerisinde var olma konusunda bazı sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Kişinin utangaç, toplumdan kopma isteği ve daha birçok psikolojik ancak atlatılabilir sorunlara sahip olduğu gözlemlenmiştir. Ergenlik çağıyla başlayan bu durum karşısında yapılabilecek en iyi şey sosyalleşmekten geçiyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu